Cała Polska

W ramach dotacji w Polsce przygotowano 16 programów regionalnych, które stanowią zróżnicowaną ofertę dla przedsiębiorców w każdym województwie. Celem tych dotacji jest wsparcie firm w zakresie rozpoczynania działalności, rozwoju produktów i usług, badań i rozwoju (B+R), wdrażania innowacji, cyfryzacji oraz zwiększania konkurencyjności. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc w pozyskaniu finansowania.

B2.1.1 Inwestycje w technologie wodorowe, wytwarzania, magazynowanie i transport wodoru

Nabór: III lub IV Kwartał 2024
Budżet 150,000,000.00 PLN
Celem programu jest wsparcie technologii związanych z budową, wdrożeniem i komercjalizacją innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem, przyczyniających się do realizacji celów Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Projekty muszą być zgodne z zasadą DNSH, wspierając niskoemisyjną lub bezemisyjną gospodarkę, przy czym jednostki transportowe nie mogą służyć do przewozu paliw kopalnych. Wspierane będą przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe dotyczące jednostek zasilanych wodorem, zakończone demonstratorem, oraz projekty zwiększające moce produkcyjne poprzez budowę linii technologicznych lub fabryk.

Działanie 2.21 Dig.IT Transformacja cyfrowa (ARP)

Nabór: II połowa 2024 termin niepotwierdzony - II połowa 2024 termin niepotwierdzony
Budżet 849,000.00 PLN
Nabór skierowany jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP z całej Polski z sektora przemysłu oraz produkcji i usług na rzecz przemysłu, które zamknęły co najmniej 5 pełnych lat obrotowych. Granty obejmą zakup nowoczesnych technologii cyfrowych (oprogramowanie), środków trwałych (sprzęt IT) oraz szkolenia dla pracowników. Do kosztów kwalifikowalnych zaliczyć można koszty obligatoryjne (np. zakup i wdrożenia gotowego oprogramowania i/lub zakup zleconych prac programistycznych w celu wytworzenia i wdrożenia dedykowanego oprogramowania) raz koszty fakultatywne (uzupełniające – max. do 40% kosztów netto projektu np. koszty szkoleń z obsługi wdrażanego oprogramowania koszty niezbędnego sprzętu tj. serwery, komputery, panele operatorskie MES etc.)

A2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (duże indywidualnie lub konsorcja – NCBiR) B+R i wdrożenie

Nabór: 8/8/2024 - 10/31/2024 Dotacja zakończona
Budżet 69,200,000.00 PLN
Dofinansowanie w ramach naboru może zostać udzielone na przedsięwzięcia, których celem jest opracowanie innowacyjnej technologii/rozwiązania (co najmniej w skali kraju) przyczyniającej się do tworzenia rynku w zakresie wykorzystania surowców wtórnych, a rezultat opracowania zostanie wdrożony na rynek (w ramach przedsięwzięcia lub poza nim). Możliwe do sfinansowania będą również przedsięwzięcia wspierające rozwój technologii przyczyniających się do tworzenia rynku surowców wtórnych.

FENX.02.02 Rozwój OZE (w 2024 tylko biogaz) – instrumenty finansowe

Nabór: 8/23/2024 - 12/12/2024 Dotacja zakończona
Budżet -
Planowane wsparcie skierowane będzie na realizację projektów w zakresie budowy lub przebudowy instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz wytwarzania paliw alternatywnych z OZE (w szczególności biometanu i zielonego wodoru) wraz z możliwością wsparcia: (1) magazynów energii działających na potrzeby danego źródła OZE oraz (2) infrastruktury umożliwiającej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, ciepłowniczej lub gazowej.

A1.2.1 HORECA

Nabór: 7/18/2024 - 10/14/2024 Dotacja zakończona
Budżet 540,000.00 PLN
Celem naboru jest wsparcie przedsięwzięć MŚP mających na celu rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach: hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura, czyli w sektorach najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 w Polsce.

FENG Działanie 1.1 Ścieżka SMART konsorcja dużych z MSP i jednostkami naukowymi

Nabór: 7/1/2025 - 9/30/2025
Budżet 150,000,000.00 PLN
Program Operacyjny Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 wprowadza system projektów modułowych, których celem jest rozwijanie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz zwiększenie wykorzystania zaawansowanych technologii. Projekty te muszą być realizowane przez konsorcja, w których liderami są przedsiębiorstwa, a partnerami mogą być organizacje badawcze lub pozarządowe. Wsparcie obejmuje prowadzenie prac B+R, wdrożenie wyników badań, rozwój infrastruktury badawczej, transformację cyfrową i zieloną oraz internacjonalizację i podnoszenie kompetencji. Transformacja cyfrowa i zielona mają charakter modułów fakultatywnych.

„Wodoryzacja Gospodarki” w zakresie innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem (NFOŚ)

Nabór: 6/6/2024 - 9/9/2024 Dotacja zakończona
Budżet 150,000,000.00 PLN
Program Wodoryzacja Gospodarki skierowany jest na rozwój niskoemisyjnej i zeroemisyjnej gospodarki poprzez wsparcie przedsięwzięć dotyczących budowy, wdrożenia oraz komercjalizacji innowacyjnych jednostek transportowych napędzanych wodorem. Program koncentruje się na wsparciu zarówno prac badawczo-rozwojowych jak i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań i technologii różnych rodzajów jednostek transportowych napędzanych wodorem, które przyczynią się do rozwoju danej branży oraz zwiększenia potencjału gospodarczego Polski.

FENG Działanie 1.1 Ścieżka SMART MŚP, Duże Przedsiębiorstwa, Dostępność MSP i duże

Nabór: 6/27/2024 - 10/24/2024 Dotacja zakończona
Budżet 70,000,000.00 PLN
Program Operacyjny Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 wprowadza system projektów modułowych, oferując kompleksowe wsparcie dla tworzenia innowacji. Dofinansowanie obejmuje fazę badawczo-rozwojową i/lub wdrożenie wyników prac B+R. Ponadto dofinansowanie może obejmować nabycie infrastruktury B+R, wejście na rynki zagraniczne oraz podnoszenie kompetencji kadr na każdym z etapów powstawania innowacji będącej przedmiotem projektu. W obliczu głównych wyzwań gospodarczych przedsiębiorcy będą mogli w ramach projektu uzyskać wsparcie również na transformację cyfrową oraz zieloną.
1 2 3 4

Skontaktuj się z nami




    Aktualne dotacje dla firm w Polsce

    Zgodnie z aktualną mapą pomocy regionalnej na lata 2021-2027, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie, którego wysokość zależy od lokalizacji inwestycji oraz wielkości firmy. Największe możliwości finansowe dostępne są wschodniej Polsce, gdzie intensywność dofinansowania osiąga najwyższe wartości. Łączna kwota przeznaczona na 16 programów regionalnych w tej perspektywie wynosi niemal 33,5 miliarda euro.

    Budżety na dofinansowania w polskich województwach

    Każde województwo ma ustalony indywidualny budżet na dotacje, co przekłada się na następujące kwoty:

    • Dolnośląskie: 1,153 mld EUR
    • Kujawsko-Pomorskie: 1,84 mld EUR
    • Lubelskie: 2,43 mld EUR
    • Lubuskie: 915 mln EUR
    • Łódzkie: 2,74 mld EUR
    • Małopolskie: 2,7 mld EUR
    • Mazowieckie: 2,1 mld EUR
    • Opolskie: 966 mln EUR
    • Podkarpackie: 2,27 mld EUR
    • Podlaskie: 1,3 mld EUR
    • Pomorskie: 1,8 mld EUR
    • Śląskie: 2,8 mld EUR
    • Świętokrzyskie: 1,46 mld EUR
    • Warmińsko-Mazurskie: 1,79 mld EUR
    • Wielkopolskie: 2,1 mld EUR
    • Zachodniopomorskie: 1,69 mld EUR

    Programy dotacyjne określające poziom dofinansowania uzależniony od lokalizacji inwestycji, związany jest z zamożnością poszczególnych regionów, mierzoną PKB na mieszkańca. W przypadku projektów inwestycyjnych, wsparcie różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji, a w projektach badawczo-rozwojowych – od wielkości przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonych badań.

    Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc w uzyskaniu dotacji!